Reply
 
Thread Tools Display Modes
  #1  
Old April 30th, 2012, 09:24 AM
espndude21 espndude21 is offline
S2B - November 2013
 
Join Date: Jan 2008
Location: St. Louis/ Springfield, Missouri
Posts: 3,775
espndude21 espndude21 espndude21 espndude21 espndude21 espndude21 espndude21 espndude21 espndude21
Frugal PN

I thought it would be interesting to share your favorite frugal tips whilel living PN. In an ideal world, this would be maximizing health while doing it at the lowest price possible.
__________________
MY Log :http://www.precisionnutrition.com/me...222#post867222
Striving for excellence and not perfection
"Do everything for the glory of God" - 1: Corinthans 10:31
Reply With Quote
  #2  
Old April 30th, 2012, 10:13 AM
ripock ripock is offline
Senior Member
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 2,584
ripock ripock ripock ripock ripock ripock ripock ripock ripock ripock
I think we may have discussed this before, but anyhow...

1. forget organic. Just buy vegetables. "OMG, you're gonna get toxic" yeah, I know, but it is better than having nothing because you spent all your money on a five dollar bunch of kale that has only been fumigated with 'natural' pesticides.

2. use plant-based protein: two-dollar bag of beans will last all week or for under three dollars you can get a 6.5 oz. box of gluten flour and make enough seitan for a week.

3. dispense with supplements. Just eat correctly. Chances are unless you are pushing your body beyond normal limits with syringe-based motivation, you can get by without it.

4. if you're scrawny, avail yourself of cheap fillers such as potatoes and grains.

5. work-out at home.
__________________
http://www.precisionnutrition.com/me...d.php?p=777412

my intermittently updated IF log
Reply With Quote
  #3  
Old April 30th, 2012, 11:37 AM
GatorGuy GatorGuy is offline
Lean Eating for Men - July 2013
 
Join Date: Jan 2012
Location: Baltimore, MD
Posts: 347
GatorGuy GatorGuy GatorGuy GatorGuy GatorGuy GatorGuy GatorGuy
Warehouse / Wholesale Club membership

- You'll be hard pressed to find cheaper animal proteins anywhere else. Bulk vegetables are usually cheaper here too.

If you can't afford a membership, ask your friends. Chances are there's somebody you know who will be happy to let you mooch off their membership.

Produce stands / farmers markets

- Shop around and take note of the prices of your favorite veggies. You'll usually get better quality and better prices if you go to a farmer's market or a store dedicated to produce.
Reply With Quote
  #4  
Old April 30th, 2012, 05:34 PM
espndude21 espndude21 is offline
S2B - November 2013
 
Join Date: Jan 2008
Location: St. Louis/ Springfield, Missouri
Posts: 3,775
espndude21 espndude21 espndude21 espndude21 espndude21 espndude21 espndude21 espndude21 espndude21
In addition to the eating and purchasing food, does anybody have any lifestyle tips and tricks they would like to share.

This kind of stuff is pretty relevan to me as a college student.....and I am just interested in this kind of stuff.
__________________
MY Log :http://www.precisionnutrition.com/me...222#post867222
Striving for excellence and not perfection
"Do everything for the glory of God" - 1: Corinthans 10:31
Reply With Quote
  #5  
Old April 30th, 2012, 06:35 PM
ripock ripock is offline
Senior Member
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 2,584
ripock ripock ripock ripock ripock ripock ripock ripock ripock ripock
Quote:
Originally Posted by espndude21 View Post
In addition to the eating and purchasing food, does anybody have any lifestyle tips and tricks they would like to share.

This kind of stuff is pretty relevan to me as a college student.....and I am just interested in this kind of stuff.
I don't know if I necessarily advocate what I have done, but I have jettisoned a lot of people from my life once I decided to put myself and my health first. Once I said to myself that I wasn't going to go out drinking, over-eating junk food, and lazing about, many people were expendable--people with whom I only did the above things. They became poisonous and a distraction, so I stopped associating with them and started to find new people who are more like the new me.

So whether it is good or not, once you sloth off your old skin it is necessary to find the courage to move on with your life. It is hard. It is like going back home after being in the military or college. You've moved away from your old friends who are still at home and doing nothing. They used to be your peers but now you're a new person.

I think I am depressing myself. Let's move on to another topic.

I found it useful to compete. Exercise is a large component in PN and I am not at all vain, or vein, so I couldn't abide the whole look-better-nekkid pabulum. So I needed an event that I was training for. I picked girevoy sportivny kettlebell meets. I know it is arbitrary but it gives structure to my training, motivates me by knowing that my efforts will be made public and that I could very well shame myself in front of an audience. And you get to meet new people, to replace the ones you left behind.
__________________
http://www.precisionnutrition.com/me...d.php?p=777412

my intermittently updated IF log
Reply With Quote
  #6  
Old May 2nd, 2012, 09:02 AM
Telle Telle is offline
Senior Member
 
Join Date: Feb 2008
Location: Red Deer, Alberta
Posts: 12,819
Telle Telle Telle Telle Telle Telle Telle Telle Telle Telle Telle
Buy bulk, prepare food in bulk and freeze extras. It costs more in the moment, so you have to spend grocery money wisely, but a lot of things can be prepared and frozen and you only need to hang on to a small amount of $ to buy fresh things through the month.

Buy on sale and be thrifty. I buy tuna ONLY when I can get it $1/can and then I buy lots. By the time I need more, I'm sure I'll have found it somewhere. In this is don't buy convenient foods. Convenience costs more. Buy the uncooked whole chicken instead of the pre-made one in the heater at the deli, or even instead of chicken breasts. Maybe buy skin on chicken breasts and remove it yourself instead of skinless, boneless. The more convenient a food, the more it costs.

Check for gyms with student rates. They do exist. Our gym is a not for profit place, small and private and our students pay half what the rest of us do.
__________________
Powerlifting... do you have what it takes?
My Log
Reply With Quote
  #7  
Old May 2nd, 2012, 09:49 AM
espndude21 espndude21 is offline
S2B - November 2013
 
Join Date: Jan 2008
Location: St. Louis/ Springfield, Missouri
Posts: 3,775
espndude21 espndude21 espndude21 espndude21 espndude21 espndude21 espndude21 espndude21 espndude21
Quote:
Originally Posted by Telle View Post
Buy bulk, prepare food in bulk and freeze extras. It costs more in the moment, so you have to spend grocery money wisely, but a lot of things can be prepared and frozen and you only need to hang on to a small amount of $ to buy fresh things through the month.
This is very logical. But, the logistics just don't work since I am going to be sharing one refrigirator/freezer with 3 other guys. It makes it hard to store the week's prepared meals, let alone future food.
__________________
MY Log :http://www.precisionnutrition.com/me...222#post867222
Striving for excellence and not perfection
"Do everything for the glory of God" - 1: Corinthans 10:31
Reply With Quote
  #8  
Old May 5th, 2012, 06:01 PM
Colte Barnhill Colte Barnhill is offline
Precision Nutrition Team
 
Join Date: Oct 2008
Location: Johnson City, TN
Posts: 764
Colte Barnhill Colte Barnhill Colte Barnhill Colte Barnhill Colte Barnhill Colte Barnhill
I second what most have said before me.

Another thing that helps me a ton is the use of frozen veggies. Bags of frozen spinach for a dollar go a long way. I use them in shakes instead of ice. Also when cooking scrambled eggs, I like to throw in a cup or two while the pan gets hot to melt it then work it into the eggs. Fresh spinach is expensive and doesn't go too far with me.

Also, bags of stir fry veggies. 3 or 4 minutes in the microwave for 4 cups of pre mixed veggies for about $1.26 per bag around here. Some chicken and maybe a little teriyaki seals the deal for me.

All in all, using frozen veggies over fresh cut my grocery bill significantly. Hope that helps.
__________________
Posted By:
Jesse Colte Barnhill, MA,

Lean Eating Coach, Precision Nutrition
www.precisionnutrition.com

"You take people as far as they will go, not as far as you would like them to go."
~Jeanette Rankin
Reply With Quote
  #9  
Old May 6th, 2012, 12:11 AM
espndude21 espndude21 is offline
S2B - November 2013
 
Join Date: Jan 2008
Location: St. Louis/ Springfield, Missouri
Posts: 3,775
espndude21 espndude21 espndude21 espndude21 espndude21 espndude21 espndude21 espndude21 espndude21
Quote:
Originally Posted by Colte Barnhill View Post
I second what most have said before me.

Another thing that helps me a ton is the use of frozen veggies. Bags of frozen spinach for a dollar go a long way. I use them in shakes instead of ice. Also when cooking scrambled eggs, I like to throw in a cup or two while the pan gets hot to melt it then work it into the eggs. Fresh spinach is expensive and doesn't go too far with me.

Also, bags of stir fry veggies. 3 or 4 minutes in the microwave for 4 cups of pre mixed veggies for about $1.26 per bag around here. Some chicken and maybe a little teriyaki seals the deal for me.

All in all, using frozen veggies over fresh cut my grocery bill significantly. Hope that helps.
Interesting! I'll have to compare fresh vs. frozen and decide for myself.
__________________
MY Log :http://www.precisionnutrition.com/me...222#post867222
Striving for excellence and not perfection
"Do everything for the glory of God" - 1: Corinthans 10:31
Reply With Quote
  #10  
Old May 6th, 2012, 05:10 PM
nornthuk nornthuk is offline
PN Level 1 Certified
 
Join Date: Apr 2012
Location: Toronto, Canada
Posts: 78
nornthuk
I visit lots of different stores and some little produce stores sell cheaper salad boxes. They are so convenient. Never buy prepared salads with toppings.

I love chinatown anywhere, or Asian supermarkets. Rent in those areas are often cheaper so produces and meat are cheaper. Produces and herbs are almost guaranteed cheapest, but meat and cheese I check flyers and stock up when they go on sale from other supermarkets. Ask people to get you good olive oil, sesame oil and spices for gifts rather than alcohol if you have people visiting for parties etc. Oh maybe even fancy nuts you can ask.
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off